Złośliwiec Złośliwiec
472
BLOG

CO2 raz jeszcze

Złośliwiec Złośliwiec Technologie Obserwuj notkę 10

Pracuję w lasach i chciałbym wam uzmysłowić jak wielką role lasy mają w skutecznym wiązaniu CO2. Wielu z Was zapewne nie wie że CO2nie jest wiązane wyłącznie w drewnie , ale także w całej otoczce biologicznej drzew. Węgiel wiążą mikroorganizmy żyjące w glebie, rośliny w runie, porosty, mszaki etc. Na każdą tonę związaną w drewnie przypada od 1,2-1,8 tony związanej w organizmach współtworzących las. ( różnie różne źródła podają)

Lasy w Polsce już od lutego 1995 zarządzeniem nr 11 Dyr. Gen. LP i nowelizacją 11A od  1999 znaczną część przyrostu pozostawiają w miejscu do naturalnego recyklingu.(pomijam tu całkowicie przyrodnicze aspekty zarządzenia).

Po kilkunastu latach obowiązywania tych zarządzeń w naszych lasach została skumulowana znaczna ilość węgla w drewnie pozostającym na gruncie i organizmach współtworzących. Mało tego, corocznie ilość ta się zwiększa o co najmniej 5%!

Tym którzy twierdzą że drewno pozostawione „samo sobie” gnije i w naturalny sposób oddaje węgiel przypominam że w przyrodzie „nic nie ginie” i uwolnione składniki są natychmiast przejmowane przez następne pokolenia roślin las tworzących, czyli pozostają ponownie skumulowane.

Z pozyskanego drewna także znaczną część w trakcie  jego przerobu stanowi odnawialne źródło energii.  Przyjmuje się że w trakcie przerobu średnio 40% to wióry , trociny i kora które stanowią poszukiwany surowiec energetyczny.

Dziwi mnie że w obecnej dobie Polska tak mało eksponuje fakt zagospodarowywania CO2  tym bardziej że Lasy Państwowe posiadają nakładkę w SILP która umożliwia wygenerowanie danych dla całego kraju w przeciągu kilku minut. Dosłownie!

Jaskółką która dobrze wróży na przyszłość jest obecne stanowisko Polski na forum UE dotyczące emisji CO2 gdyby tylko nasi politycy właściwie eksponowali w tej materii nasze, tak jest, nasze, całego narodu osiągnięcia możemy ugrać znacznie więcej.

Dla uzmysłowienia wielkości podaję nieco danych  dotyczących jednego tylko leśnictwa w Polsce.

Jeśli to przeliczyć na całość lasów to cyfry wyjdą doprawdy zaskakujące.

Powierzchnia:                                                    1380 ha

Zasięg:                                                              196,12km2

Lesistość:           7%+ 1,2% lasy prywatne i inne=8,2% (tereny głownie rolnicze)

Zapas na gruncie:                                               270,5 tys m3

Przyrost roczny:                                                5685m3

Etat roczny:                                                      5100m3

Powierzchnia wyłączona z gospodarki leśnej(pow referencyjne, siedliska roślin rzadkich, ostoje, strefy ochronne itp.:                                                                                   130,06ha/ 29 tys m3

Drewno pozostające w postaci kęp , przestojów i zadrzewień ( na podst zarządzenia 11 i 11A DGLP)

(Wymagane 5% etatu cięć, u mnie 10,5% etatu):  7497m3 i corocznie dochodzi ok. 500m3

Zapas drewna „ekologicznego” na dzień dzisiejszy : 36497m3=13% całości

 

Zobacz galerię zdjęć:

nerwus, uszczypliwy charakter ale złość szybko przechodzi,lubi dobrze zjeść i popić, ale nie cierpi ochlapusów. Poza tym:trochę latek na karku, dziadek dwojga wnuków, szczęśliwy mąż etc.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie